V Číně proběhla první transplantace lidské hlavy. Trvalo to 18 hodin.

Doktorům v Číně se oficiálně podařila první transplantace lidské hlavy. Známy čínský chirurg jménem Xiaoping Ren, poprvé transplantoval lidskou hlavu z mrtvého těla na tělo druhé. Operaci a celý experiment z části financoval ruský pacient jménem Valery Spiridonov. Jako jediný byl ochoten podstoupit tento náročný zákrok, a díky tomu přežít o několik let déle. Celá operace chirurgům trvala dlouhých 18 hodin. Xiaoping popisuje jak dlouho jim trvalo pospojovat všechny nervy a míchu. Vše museli provést zcela důkladně jinak by pacient mohly objevit mozkové poruchy.  Celá transplantace byla plánována několik měsíců v tajnosti. S pravdou se rozhodli vyjít najevo až když bylo jisté že pacient přežije.
Celé video na další straně

fotografie 1/10

hlatrachi (1)


celé video můžete přehrát na další straně


loading…


 

Chirurgie 

Chirurgie je pojem pocházející ze starořeckého termínu cheirourgia, vzniklého kombinací slov cheir (ruka) a ergein (pracovat) (doslova tedy „ruční práce“). Je to lékařský obor, který léčí nemoci a úrazy operativně manuálním a instrumentálním ošetřením. Profesionálové chirurgie se nazývají chirurgové.

Nejstarším prováděným chirurgickým výkonem je patrně trepanace. Nejstarší známý nález trepanované lebky z oblasti Kyjeva na Ukrajině je datován do období 7300-6220 př. n. l. V pravém slova smyslu se však chirurgie rozvinula poprvé patrně ve starém Egyptě. Nález dolní čelist s dvěma otvory pod kořeny první stoličky, datované přibližně do roku 2750 př. n. l., ukazuje na cílenou drenáž abscedovaného zubu. Tzv. papyrus Edwina Smithe, datovaný kolem roku 1600 př. n. l., je nejstarším známým chirurgický textem. Obsahuje také informace, datovatelné zpět až do r. 3000 př. n. l. Jde o staroegyptskou učebnici chirurgie, popisující do detailu diagnostiku, léčbu a prognózu u řady onemocnění.

Susrutha (kolem 400 př. n. l.), také přepisován jako Susruta nebo Sushrutha, představuje významnou postavu v dějinách chirurgie. Žil, vyučoval a praktikoval chirurgii na březích Gangy v místech dnešního Benaresu v severozápadní Indii. Pro své četné a zásadní příspěvky k chirurgické vědě bývá také označován za otce chirurgie. Poznatky o tomto chirurgovi jsou založeny především na jeho pracích, obsažených ve svazcích zvaných souhrnně Susrutha Samhita.

 

admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *