Voják v Afghánistánu zachránil tuláckého psa, ten mu změnil život napořád.

Voják jménem Gross při jedné misi zachránil tuláckého psa, ten ležel vyhladovělý a zraněný poblíž převráceného auta. Gross si ho na první pohled zamiloval, celé dva roky se o něj v Afghánistánu staral. Vycvičil ho a naučil několik vojenských povelů. Když se vrátil domů byl pro něj všechno co mu zbylo, jeho rodina se pomalu rozpadla. Když mu armáda přikázala po několika letech vrátit se znova do Afghánistánu svého věrného psa a zároveň nejlepšího přítele si bere sebou. Takhle vypadá láska na celý život. Ne nadarmo se říká pes nejlepší přítel člověka.  Celé video na další straně

fotografie 1/15

pesafganistan (2)-min


Celé video můžete přehrát na další straně.


loading…


Afghánistán

Současný Afghánistán byl v 8. století př. n. l. součástí Médie a od 6. století př. n. l. okrajovou součástí Achaimenovské říše (na západě současného Afghánistánu a jejich vazalských území na východě). Alexandr Veliký dobyl tuto oblast Perské říše v roce 330 př. n. l. a jeho nástupci zde založili Řecko-baktrijské království. Ve 3. století se zde rozkládala říše Kušánů, v 6. století říše Hefthalitů. Od 7. století n. l. bylo území Afghánistánu postupně připojováno k území Arabské říše. Ve 13. století Mongolové pod vedením Čingischána přispěli k vylidnění území Afghánistánu poté, co napadli Chórezmskou říši a zničili zavlažovací systém i mnoho měst jako Balch a Herát. Koncem 14. století se území Afghánistánu stalo součástí říše Tamerlána a o něco později i říše Velkých Mughalů. V 18. století území Afghánistánu ovládl perský dobyvatel Nádir Šáh.

Moderní afghánský stát vznikl v roce 1746 pod jménem Durránská říše. Historičtí vládci Afghánistánu patřili ke kmenu Abdalí, jejichž jméno bylo změněno na Durrání po nástupu Ahmada Šáha. Vojska Ahmada Šáha obsadila část severní Indie a v roce 1761 v bitvě u Panípatu porazila armádu hinduistických Maráthů. Během první anglo-afghánské války byla roku 1842 při ústupu z Afghánistánu zničena téměř celá britská invazní armáda. Na konci 19. století se Afghánistán stal „nárazníkovým státem“ v rámci rusko-britské Velké hry. V té době afghánský vládce Abdurrahmán Chán dobyl Núristán, jehož obyvatelé byli nuceni přijmout islám, a také území šíitských Hazárů. Během třetí anglo-afghánské války v roce 1919 uhájil Afghánistán svou nezávislost a získal mezinárodní uznání. V roce 1923 bylo zrušeno otroctví.

admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *